Winda to potoczne określenie dźwigu, który umożliwia przetransportowanie ludzi i przedmiotów w linii wertykalnej pomiędzy piętrami. Kluczową kwestią jest jednak to, aby jej nie przeciążyć.
Winda a udźwig
Windy wykorzystywane są w rozmaitych miejscach. Spotkamy je w wieżowcach i wyższych blokach. Montowane są w szpitalach i placówkach medycznych, w tym rehabilitacyjnych. Stanowią obowiązkowe wyposażenie obiektów publicznych, w tym urzędów. Znajdują się na wyposażeniu hoteli, galerii handlowych, a także w prywatnych domach. W przypadku realizacji związanych z instytucjami publicznymi ich montaż wynika z obowiązku zapewnienia równych szans dla osób z trudnościami ruchowymi. Zawsze jednak stanowią nie tylko udogodnienie, ale także znacznie przyspieszenie poruszania się pomiędzy kolejnymi kondygnacjami. Należy je właściwie serwisować, aby mieć pewność, że będą działały bezawaryjnie i były bezpieczne. W tym celu należy wynająć firmę DOLPOL-DŹWIG i zlecić przegląd i serwis dźwigu.
Przeciążenie dźwigu
Każda winda może ulec przeciążeniu. Dochodzi do niego w wyniku rozmaitych zdarzeń. Najpopularniejszą przyczyną jest przekroczenie tzw. całkowitej masy dozwolonej. Na tabliczce znamionowej danej windy znaleźć można informację o liczbie osób, które mogą nią podróżować lub masie maksymalnej tych osób. Nie oznacza to jednak, że jeśli udźwig wynosi 500 kg, a w windzie znajdzie się kilka osób i rzeczy o masie 550 kg, to winda nie ruszy lub spadnie. Każda przygotowywana jest z tolerancją 10% lub większą. Oznacza to, że dźwig jest w stanie wytrzymać więcej, jednak dla bezpieczeństwa wartość tę się zaniża. Drugą przyczyną przeciążenia jest jej częsta eksploatacja. Im dłużej winda pracuje na określonym na tabliczce obciążeniu, tym prościej o jej przeciążenie. Natomiast skutkiem tego stanu jest awaria windy, która może nie działać w ogóle lub np. utknąć między piętrami. Przeciążona winda może również zacząć przenosić drgania z toku pracy na ludzi nią przewożonych.