Windy szpitalne - czym są i jakie standardy powinny spełniać?

winda szpitalna

Wszystkie systemy i konstrukcje wykorzystywane w placówkach medycznych lub opiekuńczych powinny spełniać najwyższe standardy, szczególnie jeśli chodzi o ich trwałość i niezawodność. W wielu sytuacjach bardzo ważne okazują się windy szpitalne, które odpowiadają za transport osób i sprzętu. Jakie normy powinny zostać zachowane? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Dowiesz się tego z naszego artykułu. 

Windy szpitalne – czym są?

Windy szpitalne, fachowo nazywane także dźwigami, należą do grupy wind osobowych. Ich możliwości wykorzystywane są głównie podczas transportu osób chorych. Dzięki swojej specyfice mogą pomieścić zarówno członków personelu medycznego, jak i sporych rozmiarów łóżko szpitalne oraz aparaturę medyczną, której praca nie może zostać zakłócona. Każda konstrukcja wyposażona jest także w dodatkowe funkcjonalności, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i usprawniają całość prowadzonych działań. Niektóre windy szpitalne posiadają m.in. specjalną opcję blokowania mechanizmu przed osobami postronnymi i niepowołanymi do korzystania z niej. Korzystanie z dźwigu jest dostępne tylko dla personelu posiadającego odpowiednie uprawienia. Wszystko to sprawia, że winda nie jest zajęta przez odwiedzających, a co za tym idzie, w każdej chwili możliwy jest szybki transport osoby zagrożonej. Gdzie znalazła swoje zastosowanie ta innowacyjna konstrukcja? Przede wszystkim w różnego rodzaju szpitalach, klinikach i przychodniach prywatnych, domach opiekuńczo-leczniczych, a także w domach pomocy społecznej.

Wymiary i podstawowe cechy

Winda szpitalna powinna wyróżniać się przede wszystkim trwałością i wytrzymałością, tak by była w stanie pomieścić przynajmniej dwadzieścia jeden osób, przy maksymalnym obciążeniu tysiąca sześciuset kilogramów. Bardzo ważną rolę odgrywają także odpowiednie wymiary, które jak wspominaliśmy, decydują o możliwości przewożenia osoby chorej razem z łóżkiem szpitalnym. Kabina powinna być szeroka na 1,4 metra oraz głęboka na 2,4 metra, natomiast minimalna szerokość drzwi powinna wynosić 1,2 metra. Kolejnym ważnym elementem jest niezakłócone działanie windy, które jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego napędu. Dwa jego podstawowe warianty to napęd hydrauliczny, który unosi windę na wysokość 25 metrów oraz napęd elektryczny, który posiada większe możliwości. Prędkość podnoszenia wynosi od 0,3 od 3 m/s w zależności od modelu wykorzystywanego dźwigu. Dzięki swojej budowie windy szpitalne mogą być montowane i wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, a sam szyb może być murowany, żelbetowy lub występować, jako konstrukcja samonośna. Warto także dodać, że podszybie, powinno wynosić minimum 1,3 metra, a nadszybie minimum 3,4 metra. Jeśli chodzi o drzwi do szybu, powinny być to elementy automatyczne, dwu- lub trzyskrzydłowe, teleskopowe lub centralne.

Windy szpitalne – główne zalety

Specjalne konstrukcje stworzone z myślą o szpitalach i różnego rodzaju placówkach opiekuńczych, posiadają wiele zalet, które ułatwiają codzienną pracę personelu medycznego. Windy szpitalne wzbogacone są m.in. w funkcję jazdy uprzywilejowanej, co oznacza, że priorytet wezwania i dysponowania ruchem windy ma osoba z odpowiednimi uprawieniami. To opcja konieczna, gdy zachodzi potrzeba m.in. przetransportowania poszkodowanego na blok operacyjny. W większości propozycji montowane są także siłowniki teleskopowe typu EC/TCS, które gwarantują bezproblemową i szybką pracę dźwigu. Coraz częściej winda szpitalna staje się prostą, ale skuteczną konstrukcją złożoną z małej ilości części, szczególnie tych obracających się. Dzięki temu zmniejszona zostaje liczba ewentualnych usterek, a zapotrzebowanie na części zamienne zostaje ograniczone. Wszystko to sprawia, że nowoczesne windy szpitalne nie wykazują wysokich kosztów eksploatacji, a do tego są stabilne i komfortowe.

Nasza oferta

Jako spółka Dolpol – Dźwig, już od wielu lat oferujemy dostawę, montaż, modernizację, a także remont i konserwację wind szpitalnych. Wszystkie nasze działania oparte są na wiedzy i doświadczeniu, a także nowoczesnych technologiach, zgodnych z europejskimi standardami. Przed przystąpieniem do bezpośrednich prac, wykonujemy indywidualną analizę potrzeb danej placówki i na podstawie obserwacji dobieramy najskuteczniejsze rozwiązanie. Późniejszy montaż lub renowacja windy wykonywane są przez naszych specjalistów. Cały proces wyróżnia się niezwykłą szybkością i efektywnością działań, dzięki czemu codzienna praca personelu, a także spokój pacjentów nie zostają zakłócone.

Jakie standardy powinny spełniać windy szpitalne?