Współczesne rozwiązania technologiczne zapewniają pełne bezpieczeństwo pasażerów, podróżujących windą. Może się jednak zdarzyć, że ulegnie ona awarii i zatrzyma się między piętrami. Co zrobić w takiej sytuacji?
Nie panikuj i poszukaj informacji
Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymania się windy w trakcie jazdy jest zanik zasilania, np. w wyniku awarii elektrycznej w budynku. W nowszych modelach dźwigów stosowane są informatyczne systemy sterowania oraz zapasowe baterie, dzięki którym kabina windowa, gdy zabraknie prądu, może włączyć zasilanie awaryjne, dojechać do najbliższego przystanku i otworzyć drzwi, uwalniając pasażerów. Kiedy więc winda zatrzyma się między piętrami, nie wolno panikować. Należy odczekać kilka chwil, aby zobaczyć, czy dojedzie awaryjnie na kolejny przystanek.
Jeżeli tego nie zrobi, należy spokojnie rozejrzeć się po kabinie, poszukać przycisku alarmowego oraz informacji tekstowej, dotyczącej infolinii zgłoszeniowej firmy, zajmującej się konserwacją i serwisem wind, która jest jednocześnie pogotowiem dźwigowym.
Wciśnij przycisk alarmu lub wezwij pomoc
Jeśli przycisk alarmowy nie działa lub nikt się nie zgłasza, należy spróbować dodzwonić się na infolinię zgłoszeniową. Gdy i to zawiedzie, trzeba użyć własnego głosu i próbować wezwać pomoc z zewnątrz.
Nie wolno samemu próbować otwierać drzwi lub uderzać w nie. Nie wolno również skakać w kabinie, wciskać innych przycisków albo uderzać w ściany. Należy spokojnie poczekać na pomoc i w trakcie jej wzywania przez przycisk lub infolinię, starać się podać jak najwięcej danych: adres budynku, piętro, na którym doszło do zatrzymania, ile osób jest w kabinie, czy są tam dzieci lub osoby starsze, czy ktoś może potrzebować pomocy lekarskiej. Dzięki temu pogotowie dźwigowe będzie mogło sprawniej zareagować.