Dlaczego modernizuje się windy w starych blokach?

nowoczesne windy

Osoby, które miały okazję mieszkać lub odwiedzać znajomych mieszkających w starym bloku, z pewnością nie raz wspominają stare windy, którymi przemieszczanie się nie raz przyprawiło o gęsią skórkę. Mieszkańcy bloków nauczeni byli, by po otwarciu drzwi upewnić się, że jest za nimi kabina (drzwi często nie blokowały się, mimo że nie było za nimi windy), bądź utykali na kilka godzin pomiędzy piętrami, gdy kabina nie mogła „trafić” w odpowiednie piętro. Nic więc dziwnego, że wszędzie tam, gdzie się da, stare windy są modernizowane.

Komfort i bezpieczeństwo

Nie ma co się dziwić, że w starszym pokoleniu było wiele osób, które wolały chodzić po schodach, gdyż po prostu bały się wsiąść do windy. Modernizacja wind daje mieszkańcom bloku uczucie komfortu – wiedzą oni, że wszystkie mechanizmy są nowoczesne, przez co winda pracuje tak, jak powinna. Zwiększa się oczywiście też poczucie bezpieczeństwa. Mechanizmy w kilkudziesięcioletnich windach, montowanych w latach 70. czy 80. z biegiem lat po prostu zużywały się. Wymiana wind na nowe nie tylko poprawia komfort korzystania z nich, ale też może zapobiec wielkiej tragedii. Nic więc dziwnego, że modernizacja wind sprawia, iż mieszkania w danym bloku znacznie zyskują na wartości.

Korzyści dla administracji

Modernizacja przynosi też wiele korzyści administratorom budynku. Chociaż może wydawać się, że jest ona sporym kosztem, tak naprawdę należy traktować ją jako inwestycję, która szybko się zwróci. Do nowych wind nie trzeba co chwilę wzywać serwisu, ponieważ nie ulegają one usterkom regularnie, jak stare mechanizmy. Przede wszystkim jednak nowoczesne windy pochłaniają nawet do 50% mniej energii niż stare mechanizmy. Koszt modernizacji szybko zwraca się w postaci rachunków za energię. Kolejną sprawą są zniszczenia spowodowane przez wandali. Nowoczesne kabiny są bardziej odporne na zniszczenia, ich naprawy trwają też zazwyczaj krócej, dzięki czemu windy szybko wracają do pracy. Nowoczesny wygląd wind sprawia też, że lokatorzy chętniej o nie dbają i starają się utrzymać ich świetny stan jak najdłużej.

Korzyści z modernizacji starych wind