Z jakimi usterkami dźwigów osobowych się borykamy?

winda

Utknięcie w niesprawnej windzie jest koszmarem niejednego z nas.

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele:

  • brak prądu w budynku,
  • niedziałająca fotokomórka drzwi,
  • niesprawne drzwi,
  • nieprawidłowa eksploatacja dźwigu,
  • błąd komputera,
  • dewastacje.

Za sprawne działanie windy odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. One powinny przeprowadzać ich regularną konserwację, a także zapewnić bezpieczeństwo jej użytkownikom.

Czasami jednak winda, jak każde urządzenie mechaniczne, zawodzi. Co jest przyczyną usterek?

Gdy nie ma zasilania

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek dźwigów osobowych jest awaria zasilania całego budynku i w efekcie brak prądu. Zanim zadzwonimy do serwisu, skontaktujmy się zatem z zarządcą budynku.

Niesprawna fotokomórka we współczesnych dźwigach

Nowoczesne dźwigi osobowe wyposażone są w fotokomórki. Z jednej strony stanowią one olbrzymie ułatwienie dla użytkowników, z drugiej często są przyczyną problemów. Pobrudzone bowiem i zasłonięte uniemożliwiają ruch dźwigu. Zdarza się także, że zostają zasłonięte celowo.

Awaria drzwi

Z kolei sytuacją, w której potrzebna będzie profesjonalna pomoc serwisowa, jest awaria lub blokada drzwi. Może ona wynikać z przyczyn mechanicznych, jak zablokowanie ich przypadkowym przedmiotem. Powodem może być także awaria mechanizmu, znajdującego się w drzwiach.

Akty wandalizmu

Niestety, większość awarii dźwigów osobowych wynika z aktów wandalizmu, celowych dewastacji lub kradzieży poszczególnych elementów dźwigów. Dlatego warto wyposażyć budynek w system monitoringu.

W razie jakichkolwiek problemów z dźwigiem osobowym, warto zdać się na usługi firmy, zajmującej się renowacją, konserwacją i naprawami dźwigów. Do jej zadań należy utrzymanie zainstalowanych urządzeń na poziomie technicznym, gwarantującym dalszą bezpieczną eksploatację oraz przywracanie parametrów, utraconych na skutek awarii. Fachowcy zaradzą także nieprzyjemnym oraz uciążliwym skutkom zbyt intensywnej i długoletniej eksploatacji wind.

Najczęstsze usterki dźwigów osobowych