Na co zwrócić uwagę podczas używania nowoczesnych wind?

nowoczesne windy

Nowoczesna architektura wymaga od inwestorów stosowania coraz to bardziej wymyślnych rozwiązań aranżacyjnych, które spowodują, że dany budynek będzie odbierany jako nowoczesny, komfortowy i przede wszystkim estetyczny. Jak winda może pomóc w aranżacji wnętrz budynków?

Jakimi cechami wyróżniają się nowoczesne windy?

Wina cel ma prosty. Ma przewieźć ładunki lub ludzi pomiędzy kondygnacjami budynku. Przez lata ich funkcjonowania w polskim krajobrazie terenów zurbanizowanych, powstawania nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, apartamentowców czy biurowców coraz częściej widzimy, że spełnia ona również funkcję dekoracyjną. Ozdobne sufity, przeszklenia to wszystko ma sprawić, że podniosą one strefę wizualną, staną się wizytówką firmy, czy też danego dewelopera lub zarządcy. Coraz rzadziej nowoczesne windy są małymi, klaustrofobicznymi klatkami, jakie pamiętamy z czasów PRL-u. Obecnie mają one innowacyjny design, zaskakują dodatkowymi funkcjami, wyglądem.

Obecne windy pomogą poruszać się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Te pierwsze dzięki zastosowaniu szklanych ścian prezentują się imponująco w wysokich budynkach. Ich użytkownicy mogą w trakcie jazdy, która odbywa się płynnie i stosunkowo szybko podziwiać panoramę miast. Spora część nowoczesnych wind łączy w swoim wyposażeniu różne niestandardowe materiały jak tkaniny, lustra, zdjęcia, grafiki.

O czym trzeba pamiętać, planując windę?

Decydując się na nowoczesną windę, w budynku trzeba pamiętać, że to, że jest ona wysoce estetyczna, zachwycająca pod względem wyposażenia, nie znaczy, że podlega innym przepisom technicznym. Wymaga podobnie jak dawne windy solidnego, fachowego montażu, przez firmy z uprawnieniami UDT i okresowych kontroli, czy też prac serwisowych. Należy wykonywać czynności zapobiegawcze, takie jak: regulacje, smarowanie, czyszczenie, wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów itp., celem zapewnienia sprawności przez cały okres eksploatacji przewidziany przez producenta.

Nowoczesna winda jako wizytówka budynku