Nagłe zatrzymanie się windy. Co robić? Jak wezwać pomoc?

zatrzymanie w windzie

Nowoczesne windy w wielopiętrowych budynkach raczej napawają większość z nas zaufaniem. Wciąż jednak możemy usłyszeć mrożące krew w żyłach historie naszych rodziców o starych windach, które nieustannie ulegały mniejszym lub większym awariom. W filmach sensacyjnych windy występują zazwyczaj w roli śmiertelnych pułapek – dlatego wciąż pokutuje wiele mitów o tym, jak powinniśmy zachować się, gdy winda odmówi posłuszeństwa. Uciekać z niej, czy nie? Sprawdźmy!

Najbezpieczniej… w windzie!

Wielu ludzi jest przekonanych o tym, że zatrzymanie się windy np. pomiędzy piętrami zwiastuje jej rychłe urwanie się i upadek kabiny. W związku z tym uważają, że w przypadku nieplanowanego zatrzymania się windy kabinę należy za wszelką cenę opuścić. Absolutnie nie wolno tego robić! W przypadku awarii windy najbezpieczniej jest… w windzie. Jeśli utkniemy, przede wszystkim spróbujmy wezwać pomoc. W nowych windach możemy skorzystać z przycisku znajdującego się w panelu sterującym. Możemy też poszukać naklejki z numerem telefonu do firmy, która wykonuje serwis windy i tam poprosić o pomoc. Jeśli i ten sposób zawiedzie, pozostaje nam użycie własnego głosu – prędzej czy później któryś z sąsiadów przebywających na klatce usłyszy nasze wołanie i wezwie pomoc. Nie musimy obawiać się, że w windzie zabraknie powietrza lub kabina urwie się. Kabiny są odpowiednio wentylowane nawet wtedy, gdy w bloku zabraknie prądu. Wbrew filmowym produkcjom, współczesne windy nie są zamocowane na jednej linie, lecz na kilku – a każda z nich samodzielnie wytrzymałaby ciężar windy wraz z ludźmi w środku. To jednak nie wszystko. W nowoczesnych windach instaluje się szereg zabezpieczeń, które „złapią” windę, zbyt szybko poruszającą się w dół. Chociaż uwięzienie w windzie jest niekomfortowe, z pewnością nie powinno być powodem do paniki. Rola pasażera powinna w tym przypadku ograniczyć się do wezwania profesjonalnej pomocy i oczekiwania na nią.

Próby ucieczki

Filmowe próby samodzielnego otwarcia drzwi czy ucieczki przez dach są śmiertelnie niebezpieczne. Nawet jeśli dojdzie do poważnej awarii i serwis nie poradzi sobie z uwolnieniem pasażerów, do tego zadania wzywane są służby posiadające odpowiednią wiedzę i sprzęt, by zrobić to bez narażania ich życia i zdrowia. Osoby nieuprawnione absolutnie nie powinny poruszać się po szybie, poza kabiną windy. Próba samodzielnej ucieczki z kabiny jest najgorszym możliwym pomysłem.

Zasady postępowania w przypadku zatrzymania windy